[CNW:Counter]

 

Kulturní dění v Rosicích podporují:

logo logo

Děkujeme ...

Kulturní akce

 

ŽIVOT NA ZÁMKU 24. - 25. 6. 2005
ŽIVOT NA ZÁMKU

Letošní jubilejní 10. ročník festivalu Život na zámku byl poněkud specifický. Jednak z důvodu jeho přesunu do areálu Starého pivováru, ale také díky rozšíření dramaturgie o oblast amatérského filmu. Program probíhal o posledním červnovém víkendu.

Páteční program zahájila vernisáž výstavy prací studentek Střední školy uměleckých řemesel z Brna, na níž byly ke shlédnutí fotografie Venduly Knopové, grafiky a malby Ireny Armutidisové a trojrozměrné plastiky Johany Veselé z cyklu Smích němých. Soutěžní filmové projekci předcházelo vystoupení skupiny Edward s koncertním programem k novému CD nazvanému Slova. Následné promítání bylo sestaveno z vybraných 27 soutěžních snímků, zaslaných z různých koutů naší republiky. Nejdříve se promítalo ve sklepních prostorách pivováru a poté formou letního kina na zahradě. Filmy hodnotila tříčlenná porota, která udělila tomu nejzdařilejšímu snímku putovní ocenění - Rosickou filmovou valchu.

Sobotní dopoledne bylo lehce odpočinkové. U vody se bubnovalo, ve sklepě se promítaly nesoutěžní filmy a na zahradě se konal turnaj v petanque, kterého se přijeli zúčastnit i obyvatelé ústavu pro tělesně a mentálně postiženou mládež ve ze Střelic.V průběhu horkého letního odpoledne si několik příchozích přišlo prohlédnout výstavu i ostatní prostory pivováru a posléze shlédnout v příjemném chládku pivovarského sklepa představení Norway Today v podání pardubického divadla Exil. Hudební část pořadatelům zkomplikovala vydatná průtrž mračen. Navzdory četným potížím se zmoklou ozvučovací technikou se však podařilo letošní ročník dovést zdárně do finiše.

Fotogalerie 1 a fotogalerie 2, plakát.

Lukáš Volánek, KIC Rosice
SLET BUBENÍKŮ 16.7. 2005
SLET BUBENÍKŮ

V sobotu 16. července se na Starém pivováru v Rosicích konala akce nazvaná Slet bubeníků. Hlavním hostem večerního programu byla skupina Mbunda Africa, složená ze tří instrumentalistů a dvou tanečníků. Afričtí hudebníci vystoupili v pestrobarevných krojích a přivezli s sebou různé exotické hudební nástroje. Jelikož pobývají již delší dobu v České republice a navzdory jejich částečné znalosti českého jazyka velmi spontánně a vtipně komunikovali s publikem.V průběhu hodinu a půl dlouhého vystoupení vznikla skvělá atmosféra a afričtí tanečníci brali do kola i roztančené dívky z publika. Organizátoři této akce věří, že bude základem budoucí rosicko-africké kulturní družby. Ve druhé části večera se v hodinové exhibici představili bubeníci Radek Doleží ze skupiny Mashy Muxx a Karel Brunclík hrající ve skupinách B-complexx a Annie's Trip. V závěru se k nim připojili i další účastníci s vlastními přinesenými nástroji. Organizátoři věří, že se akci podaří v příštím roce zopakovat, rozšířit ji o další ukázky hudební kultury jiných etnik a možná i ochutnávku různých exotických kuchyní.

Fotogalerie 1, plakát.

Lukáš Volánek, KIC Rosice
KRUMPFEST 01

Letos 12. a 13. srpna se v prostorách Starého Pivováru v Rosicích uskutečnil první ročník divadelně-hudebního festivalu s názvem Krumpfest. Pořádali jej členové divadelního souboru Emanuela Krumpáče a divadla Prádelna z Rosic. Celkem bylo na programu 7 hudebních vystoupení, 4 divadelní představení a výstava fotek.

Zahájení se letos ujal domácí soubor Divadlo Emanuela Krumpáče s autorskou hrou Lukáše Hemaly Excoolzivně - komediální koláží nejčtenějších ženských a dívčích periodik. Když se poté začalo pozvolna stmívat, diváky si odvedlo do sklepení pardubické Divadlo Tří se svým pásmem scének, které bylo vytvořené přímo pro návštěvu Krumpfestu a též velmi trefně pojmenováno Rosičiny. Po této herecké pochoutce pokračoval program koncertem dvou kapel, které jsou v Rosicích velmi dobře známé, Annie's Trip a Mashy Muxx.

Sobotní program se rozbíhal již od odpoledních hodin nápaditou improvizací v podání Improligy - souboru herců ze všech koutů celé ČR. Na jejich vystoupení navázaly kapely Common Rail a Revolt Mind. Ve sklepních prostorách se báječně zabydlelo divadlo Líšeň se svojí hrou Domovní Requiem a věřte nebo nevěřte nebylo snad jedinného diváka, který by neodcházel z tohoto kousku s pěkně namoženou bránicí. Třešničkou na dortíku byla v sobotu známá a oblíbená kapela B-complexx, která se zejména kvůli půvabným organizátorkám festivalu oděla do slušivých slušňáckých oblečků. Festival uzavírala skupina Elenilel z Uherského Hradiště a velmi výraznou tečku za prvním ročníkem udělala skvělá sklepní produkce bubeníků z Rosic.

Tereza Volánková
PŘÁTELSKÁ SETKÁNÍ PO LETECH 27. 8. 2005
PŘÁTELSKÁ SETKÁNÍ PO LETECH

Zahrada se plní kamarády a známými ze všemožných koutů republiky, občas nakoukne i zvídavý náhodný kolemjdoucí. Příjemně hřejivé odpolední slunce kreslí skrz korunu mohutného jasanu podivné obrázky na bílou plachtovinu velkého stanu. Uvnitř stojí grafický lis a dva stoly obležené mladými umělkyněmi. Ve výtvarné dílně se vyrábí pohlednice Starého pivováru z přírodních motivů, objevených v zahradě a přilehlém okolí (viz nová fotogalerie). Mámy a tátové si můžou na dvě hodinky oddechnout u kávy s domácí bábovkou nebo si zajít na pivko. Pozornost výtvarníků na chvíli poruší poslední zkouška večerního představení. Není divu, že všechny hlavy se otáčejí na travnatý palouk, kam vybíhá skupinka baleťáků. Mají na sobě totiž oblečeny fotbalové dresy.

Chvíli po osmnácté hodině zahajuje moderátor zvučným hlasem program a zve všechny přítomné do prostor pivovarské galerie. Tam probíhá vernisáž výstavy obrazů Pavla Dvořáka, Tomáše Benešovského, Pavla Strašáka a dalších... Veselými písničkami ji startuje skupina Pavla Helana, odskočivší si sem z nedaleké svatební oslavy. První divadelní kus, nebo spíš kousíček, je až od Eskymáků, mluví se svahilsky a text je doprovázen titulky. Po krátké technické pauze následuje Děsivý sen prodavače zverimexu z dílny Pavla Strašáka a po skončení ohňostroje na zámku projekce reality show a představení Richarda Sedláčka Zlatá rybka. Na své si přicházejí i mlsouni masožravci, neboť se podává šašlik pečený v pravé arménské peci. Přátelská setkání vrcholí originálním Pivovarským orlojem. Noc je studenější, než se na konec srpna sluší, a tak zbytek kamarádů organizuje zážeh táboráku a semknut okolo ohně hřeje ruce, barví tváře............

Fotogalerie 1 a fotogalerie 2.

Lukáš Volánek, KIC Rosice
PODZIMNÍ PIVOVARSKÉ MÚZOBRANÍ 23. 9. 2005

Zakončením letošní zkušební kulturní pivovarské sezóny bylo setkání organizátorů letních akcí, přátel, kamarádů, známých a příznivců kulturního dění. Děvčata z rosické knihovny přítomné poeticky naladila úryvky z nepříliš známé Hrabalovy poezie, s vůní tymiánu je přenesla do provensálských kopců, promítaly se fotky z léta, povídalo při skleničce a zcela nečekaně se zjevili i arménští hudebníci, kteří přijeli muzicírovat na pravé arménské veselce. Jediný fotoaparát spolu s fotografem se objevil až v pozdních hodinách. Atmosféru večera zkuste nasát alespoň z několika Machových fotek.

 

MÚZOBRANÍ MÚZOBRANÍ MÚZOBRANÍ
©2008 webmaster Elis. Všechna práva vyhrazena!